Digiturk Müşteri Hizmetleri Numarası

0
57

1999 yılında Çukurova imzası ile piyasaya adım atan ve kısa süre içerisinde ses getiren Digiturk, 2015 yılında Bein Media tarafından satın alındı. Digiturk müşteri hizmetleri numarası bilgisi vermeden önce dilerseniz firma hakkında birçok farklı detaya göz atalım ve soru işaretlerini de ortadan kaldıralım.

Digiturk müşteri hizmetleri sayesinde abonelik, kampanyalar, paketler vb gibi tüm detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Çok sayıda ligin yayın hakları hali hazırda bu firmada ve ne yazık ki para ödemeden maç izlemek gibi bir lükse sahip değiliz. Spor severler için bir işkenceye dönüşen bu durum, insanları ödeme yapmaya yönlendiriyor ve yayıncı kuruluşların kölesi haline geliyoruz.

Digiturk bünyesinde hali hazırda aktif olarak yayınlarına devam eden 200’den fazla kanal var ve yalnızca spor müsabakaları değil, aynı zamanda sinema, belgesel ve dizi yayınlarına da ortak olabiliyorsunuz. Digiturk müşteri hizmetleri ile belirlenen tarifeler üzerinden sizler de abonelik işlemlerinizi yerine getirebilir ve bu ayrıcalıklardan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Digiturk müşteri hizmetleri ile abonelik işlemlerini hemen başlatabilir ve maçların keyfini evinizden çıkarabilirsiniz. 3 milyondan fazla abone sayısı ile ülkemizin en kalabalık ailelerinden biri olmayı da başarmış durumdalar ve her geçen gün abone sayısını bir şekilde arttırmayı başarıyorlar. Çağrı merkezi konusunda da başarılı olduklarını görüyoruz ve taleplere hızlı bir şekilde yanıt veriyorlar. Online dünyadaki yorumlar da bunu daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Dilerseniz ana konumuza dönelim ve çağrı merkezi numarası bilgisinin yanı sıra bu ekipten hangi konularda yardım alabileceğinize de detaylı bir şekilde göz atalım.

digiturk-musteri-hizmetleri-numarasi

Digitürk Müşteri Hizmetleri

7 gün 24 saat aralıksız hizmet veren bu ekibe sizler de 0212 473 73 73 numaralı telefon aracılığı ile erişim sağlayabiliyorsunuz. Soru ve sorunlarınıza yanıt vermekle görevlendirilen gerçek insanlar ile muhatap olabileceksiniz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi iletişim sorunu yaşayacağınız bir firma değildir ve tam aksine bu konuda kusursuz bir ilerleme kaydediyorlar.

Digiturk ekibine dijital dünya aracılığı ile de erişebilir ve yardım alabilirsiniz. Mail yolu ile de irtibata geçebiliyorsunuz ve dönüşler çok daha hızlı bir şekilde yapılıyor. Bahane üreten ya da sorunun üstünü kapatan bir ekip değil, tam aksine var olan sorunu en hızlı şekilde çözümlemeyi tercih ediyorlar. Şubeye gitmenize gerek yok ve tek bir numara ile ya da mil yolu ile sizler de iletişim kurarak sorunlarınızı aktarabilirsiniz.

Bu konuda başarılı olan firma, kullanıcı memnuniyetini de en iyi şekilde sağlıyor ve olumlu yorumlar almaya devam ediyor. Sizi bir telesekreter karşılayacak ancak dinlemek zorunda değilsiniz ve doğrudan bağlanmak adına bir alt başlığa göz atmanız yeterli olacaktır.

Digitürk Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

Sesli yanıt sistemi henüz aktif değil, bu yüzden telesekreter ile muhatap olmuyorsunuz. İlgili numarayı tuşladıktan sonra birtakım kampanyalardan bahsediliyor ve ‘’0’’ tuşuna bastığınız takdirde direkt olarak gerçek personel karşınıza çıkıyor.

Çözüm üretme konusunda donanımlı bir ekip ile yollarına devam ediyorlar ve dijital dünyadaki üye yorumlarını okursanız eğer iletişim konusunda ne denli memnun olduklarını sizler de net bir şekilde görebileceksiniz. Abone numaranızı ilettikten sonra soru ya da sorunlarınızı aktarabilirsiniz ve ilgili birime yönlendirileceksiniz.

Digiturk müşteri hizmetleri gün içerisinde çözüm üretilemediği takdirde servis ekibi devreye giriyor ve uygun olduğunuz bir tarihte sizi evinizde ziyaret ediyorlar. Profesyonellik ve kurumsallık konusunda başarılı olduğunu düşündüğümüz bu firma, çözüm üretmekten herhangi bir şekilde kaçınmıyor. Dilerseniz sizler de hemen şimdi ilgili numarayı tuşlayabilir ve aklınızdaki soruları da personel kadrosu ile paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz