TEB Müşteri Hizmetleri Numarası

0
48
teb-musteri-hizmetleri-numarasi

1927 yılında kurulan ve Kocaeli Halk Bankası ismi ile anılan banka, hali hazırda faaliyetlerini sürdürüyor ve Türk Ekonomi Bankası olarak karşımıza çıkıyor. TEB müşteri hizmetleri numarası bilgisinden hemen önce banka ile ilgili diğer konulara da değinmek istiyoruz. Çolakoğlu Grup tarafından satın alınana dek yerel bir banka olarak çalışmalarına devam etmiş ve sonrasında hem bireysel hem de ticari hesaplar için hizmet vermeye başlamıştır.

TEB müşteri hizmetleri ile milyonlarca müşterisine her geçen gün bir yenisini ekleyen banka, özellikle dijital bankacılık konusunda devrim niteliğinde çalışmalara imza atıyor ve bu bağlamda öncü olmayı da başarıyor. cepteteb gibi bir yenilik ile birlikte freelance çalışanlar için muazzam bir isim haline gelmiştir. Uygulama aracılığı ile birçok farklı işlem yapabiliyor ve kartlarınızı da adreslerinize kadar getirtebiliyorsunuz.

Dijital dünyanın nimetlerinden faydalanan banka, müşteri hizmetleri konusunda da bir adım önde ve zaman kaybı yaşamadan sizler de doğrudan personele ulaşabiliyorsunuz. TEB müşteri hizmetleri: 0 850 200 06 66 numaralı telefonu kullanabilir ve iletişime geçebilirsiniz. Çözüm odaklı bir ekibe sahipler ve bu ekip sayesinde sizler de çözüm bulacaksınız.

Taleplerinizi olduğu gibi şikayetlerinizi ya da başvurularınızı da yine telefon bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

teb-musteri-hizmetleri-numarasi
teb-musteri-hizmetleri-numarasi

Teb Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri

7 gün 24 saat hizmet veriliyor. Şubelerin kapalı olduğu anlarda bile bu ekipten ya da birimden hizmet alabiliyorsunuz. Hafta sonu, çözüm üretmek biraz sıkıntılı olabiliyor çünkü güvenlik birimi ve daha birçok farklı birim aktif değildir ve işlemleriniz hafta içine kalabiliyor. Burada önemli olan detaylardan biri ise mutlaka çözüm üretiyor olmaları ve kısa süre içerisinde sorunlarınıza yanıt veriyorlar.

Şubeye gitmek zorunda olduğunuz durumlar dışında herhangi bir işlemi sizler de çağrı merkezi personeli aracılığı ile sonuçlandırabiliyorsunuz. Sıcak kanlı ve samimi bir ekibe sahipler ve bu da onları bir adım daha öne taşıyor.

Zaman kaybı yaşamak istemeyenler için çağrı merkezine direkt olarak bağlanma sürecini de aktaracağız ve bu konuda bilgi almak isterseniz eğer sizler de bir alt başlığa göz atabilir ve soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

Teb Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma

Telesekreteri dinlemek istemiyorsanız eğer 2-1-0 tuşlarını kullanarak sizler de doğrudan personele bağlanabilirsiniz. Bu tuşları kullandığınızda sizler de personel ile iletişime geçebilecek ve soru ve sorunlarınızı aktarabileceksiniz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi haftanın her günü hizmet veriyor ve sizleri misafir etmeyi başarıyorlar.

Teb, müşteri hizmetleri ve çağrı merkezi konusunda sektördeki diğer rakiplerine kıyasla bir adım daha önde ve hatta öncülük ettiğini de hatırlatmak isteriz. İletişim kanallarının sayısı bir hayli fazla ve bu konuda dijital dünyanın nimetlerinden de en iyi şekilde faydalandıklarını hatırlatmak isteriz. Eğer çağrı merkezi personelinden yardım alamazsanız hiç tereddüt etmeden uygulama aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim formunu doldurup onay verdiğiniz takdirde kısa süre içerisinde sizlere ulaşıyor ve şikayetlerinizi dinliyorlar. Hafta içi iletişim kurmanızı tavsiye ediyoruz çünkü sorunlar bu dönemde daha kısa süre içerisinde ve daha basit bir şekilde çözümleniyor. Hafta sonları birçok birim aktif değil ve özellikle hesap bloke durumlarında güvenlik birimini beklemek zorundasınız.

TEB müşteri hizmetlerine mail yolu ile de iletişim kurabiliyorsunuz ve müşterilerinden gelen mailleri önemseyen bir bankadan bahsediyoruz. Kurumsallık ve profesyonellik konusunda sizleri yanıltmayacak ve tam aksine taleplerinize en hızlı ve en güvenilir şekilde yanıt vereceklerdir. Daha fazla bilgi almak ve sorularınızı sormak adına sizler de hemen şimdi iletişim kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz